Każdy właściciel psa niejednokrotnie zastanawiał się nad tym, jak ten mój pies właściwie widzi?
Czy widzi, jak człowiek? Czy widzi kolory? Jak rozpoznaje przedmioty? A co z ostrością widzenia?
Wiemy na pewno, że psy mają szersze pole widzenia niż człowiek, z prostego powodu: mają inaczej osadzone oczy niż człowiek, co ma bezpośredni wpływ na szerokość pola widzenia (Uwaga: to też zależy od rasy psa i budowy czaszki)
Np. charty ze względu na to, że mają bardzo wąskie czaszki, są w stanie widzieć, co się dzieje za nimi bez odwracania głowy.
Na pewno wiemy też, że psy lepiej widzą w nocy i lepiej widzą przedmioty, które znajdują się w większej odległości od nich.
Te przedmioty, które są blisko, pies widzi niewyraźnie – psy są dalekowzroczne, jednak ostrość widzenia prawdopodobnie jest dużo mniejsza niż u ludzi.
Dno oka psy mają wyścielone specjalną powłoką – błoną odblaskową, inaczej nazywaną makatą. Błona odblaskowa pomaga zwierzętom lepiej widzieć w nocy, błona ta występuje u bardzo wielu zwierząt prowadzących nocny tryb życia. Charakterystyczne jest to, że błona ta – jak wskazuje nazwa – odbija światło.
Ważnym elementem oka psa jest tzw. trzecia powieka, która ma za zadanie oczyszczanie i ochronę gałki ocznej.
Wg naukowców pies widzi dwa kolory: żółty i niebieski i różne ich odcienie (związane jest to z ilością i rodzajem czopków, które znajdują się w siatkówce oka), a resztę otoczenia w odcieniach szarości lub w kolorach zbliżonych do sepii. Inna teoria mówi, że pies widzi wszystkie kolory, jednak w bardzo małym natężeniu z wyjątkiem żółtego i niebieskiego właśnie.
Bardzo ważnymi zmysłami pomagającymi psu widzieć są węch i słuch.
Możemy to bardzo łatwo sprawdzić rzucając psu np. na trawę kawałek smakołyku. Zauważymy, że pies pobiegnie tam, gdzie usłyszy, że smakołyk spada. Podbiegając, nie będzie się rozglądać i go szukać oczami, a zacznie wąchać otoczenie – szukać węchem.
Często wydaje nam się, że pies nas widzi z daleka i dlatego już się cieszy, kiedy my go jeszcze nie widzimy. Owszem, pies rozpoznaje nasze sylwetki, pamięta nasz sposób poruszania się, ale decydującym elementem, dzięki któremu pies nas rozpoznaje jest nasz zapach i nasz głos. Można powiedzieć, że wzrok tylko potwierdza to, co pies rozpoznał węchem i słuchem.
Wzrok psa bardzo sprawnie wyłapuje przedmioty poruszające się (biegnące zwierzę, człowiek, rowerzysta, itd.). Z kolei coś, co się szybko porusza jest dla mózgu psa sygnałem do tego, że należy ruszyć w pogoń za „łupem” (uruchamia się łańcuch łowiecki).
Wzrok bardzo ułatwia psu życie, pomaga mu się sprawnie poruszać, omijać przeszkody, wpatrywać się w ukochanego człowieka, pies potrafi nawet rozpoznawać naszą mimikę i kojarzyć ją z emocjami, jednak wzrok dla psa nie jest najważniejszy. Zmysłami decydującymi o komforcie życia psa są przede wszystkim węch i słuch a dopiero na końcu wzrok.
Oczywiście, musimy pamiętać o pielęgnacji oczu psa, nie dopuszczać do stanów zapalnych, nie ignorować niepokojących sygnałów, jakimi są: zaczerwienienie i łzawienie oczów, nadmierne mrużenie ich, kiedy zauważymy, że oczy, czy jedno oko naszego pupila nie jest szkliste, czyste, pojawia się ropna wydzielina – natychmiast powinniśmy udać się do weterynarza.
Pamiętając jak widzi pies, odpowiednio dobierajmy psie zabawki/aporty, które najlepiej, jak będą kontrastowe z otoczeniem. Zielona piłeczka na zielonej trawie może być dla psa mało widoczna…
Na zdjęciach niżej spróbowałam stworzyć symulację obrazu widzianego okiem psa. Nie wiem czy jest prawidłowy. Jest jedynie moim wyobrażeniem o tym, jak pies może widzieć.
Katarzyna Grzegorczyk 02. kwietnia 2011
z aktualizacją dzisiaj.